ПОРОДИ ДОМАШНИ ЖИВОТНИ
ПОРОДИ ГОВЕДА - Говедата се разделят най-общо на млекодайни и месодайни породи. Днес съществуват няколко стотици породи и селекции, от които едва около тридесет вида с първокачествено месо.
Говеда от типа отглеждани за месо:
-
ШОРТХОРН - Създаден е чрез кръстостването на тотишкото едро местно говедо и Черношарено холандско говедо.
-
ХЕРЕФОРД
Притежават висока скорозрелост и отлична угоителна способност. Имат здрава конструкция и не са много взискателни към условията на отглеждане.
-
АБЕРДИН–АНГУС - с отличителни месни качества, скорозрялост.
-
ШАРОЛЕ - Френска порода, с изключително добри месодайни качества на животните. Породата Шароле е създадена в Средна Франция от старото френско говедо за работа, което има генетична връзка със Симентала.
-
САНТА ГЕРТРУДА - То има масивни телесни форми, вишневочервен цвят на космената покривка.
-
ЛИМУЗИН
-
КИАНИНА - Породата е създадена в средна Италия и произхожда от местното говедо или има азиатско-африкански произход.
БЪЛГАРСКИ ПОРОДИ ГОВЕДА
-
РОДОПСКО КЪСОРОГО - Развъдната област обхваща всички селища в Родопите, характерни със силно пресечени планински терени. Родопското говедо е най-дребната порода не само у нас, но и в Европа.
-
БЪЛГАРСКИ СИМЕНТАЛ - Българския симентал е утвърден за порода през 1981 г. Отнася се към средно едрите породи с комбинирано направление. Българския симентал има много добра месна продуктивност.
-
БЪЛГАРСКО СИВО ГОВЕДО - Месото е с много тлъстини и е подходящо за производство на колбаси. Отглежда се като генофонд.
-
БЪЛГАРСКО ЧЕРВЕНО - Българското червено говедо е Червеното датско, при което се съчетават висока млечност, добри телесни форми и добри месни качества.
-
БЪЛГАРСКО КАФЯВО - Месодайните качества са много добри.
-
БЪЛГАРСКО ЧЕРНО ШАРЕНО - Поставени при условия на добро хранене и отглеждане развиват много висока млечност. Развъждат се във всички райони на страната, но качествата си на най-високомлечната порода проявява в равнинните части.
ПОРОДИ СВИНЕ /СВИНЕВЪДСТВОТО В БЪЛГАРИЯ/
-
БЪЛГАРСКА БЯЛА
-
ДУНАВСКА БЯЛА
Свинете майки притежават добри възпроизводителни качества. Дунавската бяла се характеризира със сравнително добра интензивност на растежа и тънка сланина. -
МАНГАЛИЦА - Спада към къдравите свине от древен произход. Създадена е в далечното минало от местните свине на Балканския полуостров и Унгария. Мангалицата е свиня от типа за мас. Цветът на космената покривка е различен - от жълторъждив до черен.
-
ИЗТОЧНОБАЛКАНСКА – Това е наша примитивна порода, създадена чрез естествен отбор. Свинете имат силно развито стадно чувство и сами се защитават от диви зверове. Когато кърмят, свинете майки са агресивни. Свинете са извънредно издръжливи и неподатливи на болести.
ПОПУЛЯРНИ ПОРОДИ СВИНЕ
ЛАНДРАС - Това е най-специализирана и стандартизирана порода за месо и за бекон. Ландрасът е най-усъвършенствуваната порода от месодайни качества. От датския ландрас се получава над 93% първокачествен бекон. У нас се използува за промишлено кръстосване като бащина порода.
ХЕМПШИР - Това е стара американска порода. Първоначално породата е създадена като тип за мас, но сега се е усъвършенствувала и специализирала в насока за месо. Хемпширът се преценява като порода с отлични месодайни качества.