ВЕЛИКДЕН НАБЛИЖАВА – ВРЕМЕ Е ДА СЕ ПОДГОТВИМ ЗА ПРАЗНИЧНАТА ТРАПЕЗА И СВЪРЗАНИТЕ С ПРАЗНИКА ОБИЧАИ
Великден е най-святият празник за християните по целия свят. На този ден Християнската църква отбелязва Възкресението на Божия син Иисус Христос. Празникът е подвижен и се чества в неделния ден на Страстната седмица, чието начало се поставя от първото пролетно пълнолуние. Датата се променя ежегодно, но формулата за нейното изчисление е една и съща както за източната, така и за западната църква. Някои от традициите и обичаите на Великден датират още от древността, а днес сме ги приели, като част от сакралността на този ден. По традиция Възкресение Христово се празнува в продължение на 3 дни, а подготовката за неговото посрещане започва по време на Страстната седмица.
Великденски яйца - Християнските предания гласят, че когато Божията майка отива в Рим, за да се срещне с императора, тя му подарява яйце, обагрено в червено - символ на Христовата кръв. От този момент християните започнали да боядисват червени яйца за Великден и да си ги подаряват един на друг. С времето навлизат и останалите цветове. Боренето с великденските яйца е една от най-забавните традиции на Великден, която винаги се очаква с нетърпение, особено от малките деца.
Историята на великденските козунаци датира преди повече от три столетия. Тогава, в началото на XVII век, френски хлебар е омесил първия козунак за празника и е поставил началото на тази традиция, която съхраняваме и до днес. Преди нея, обаче, стопанката на къщата е месила обреден хляб, наподобяващ пита и украсен с оплетени елементи. Върху него са се оформяли пет места, отредени за червените великденски яйца. Те са се поставяли в четирите края и в центъра на хляба.
В полунощ срещу Великден в църковните храмове се отслужва тържествено богослужение и точно в 0.00 часа свещеникът оповестява Възкресението на Божия син с думите "Христос Воскресе!", а християните отговарят "Воистина Воскресе. Огънят в църквата е свещен, тъй като е донесен от Божи гроб. Преданията гласят, че там огънят се самозапалва и, че в началото няма топлина. Той се разнася до всички християнски църкви и точно в полунощ се изнася от храма. Вярва се, че ако човек успее да занесе запалената свещ до дома си ще има късмет, здраве, ще е пречистен и щастлив, а в домът му ще има само благоденствие.
В следващите дни от Великден близките си гостуват и се даряват с яйца и обредни хлябове, младите ходят при по-възрастните, при кумуве и родители. Всички заедно отбелязват новото начало, силата на вярата, доброто и любовта.
Агнето е изключително важен символ на Великден в Централна и Източна Европа. То представя Иисус и се свързва с неговата смърт, тъй като е принесено в жертва в деня на Възкресението. Християнската традиция представя Иисус като божи агнец. В много домове традицията повелява да се яде агнешко месо на първия ден след 40-дневния пост.
Обличането на нови дрехи е традиция на Великден при повечето християни. Новите дрехи са символ на възраждането на новия живот през пролетта и на Възкресението.