КОИ ХРАНИ ДА ИЗБЕРЕМ В МЕНЮТО НИ ПРЕЗ ПРОЛЕТТА
Пролетната умора е най-често срещаното оплакване на хората в този сезон. След дългата зима човек е лишен от разнообразен начин на живот, потиснато е нормалното производство в организма на т.нар. хормони на щастието – серотонин и ендорфините. Време е да обърнем внимание на режимът ни на хранене и състава на нашето меню. Организмът ни е сложна система от взаимносвързани процеси и сам определя нуждите си от храна, стига само да се „всушаме” в тези нужди. Когато ни връхлита глад за определен вид продукт, тялото просто ни съобщава, че някои вещества не му достигат. Например желанието да се консумира хляб при наличието на други по-интересни ястия и деликатеси, говори че човек е в стрес и преумора и му липсва витамин В.
Сред храните, които ни се дояждат, освен хляба са шоколадът, сладкишите, месото, сиренето, картофите, бананите, ядките. Нуждата от белтъчини в диетичния баланс се издава от желанието да се яде повече месо. Те са основни вещества в клетките и не е лошо да послушаме апетита си, но трябва да консумираме месо без тлъстини. Добре е да подкрепим протеиновия глад с консумация на риба и яйца.Това кореспондира добре с Великденските празници, когато това е основната храна на всяка празнична трапеза.
Комбинацията от калций и аминокиселина триптофан събужда нуждата от сирена, които са необходими на костите, и са фактор за борба с потиснатото и лошо настроение. Нетлъстите меса, яйца, млечни продукти с ниско мастно съдържание трябва да бъдат включвани в ежедневното хранене. Положителен ефект върху имунната система имат омега-3-мастните киселини, които се съдържат в рибните масла. Много полезни са ягодите, които съдържат витамин С, спомагащ за производството на ендорфини. Те спомагат за по-бързото изхвърляне на токсините, защото съдържат неутрални бързо усвояеми въглехидрати и флавоноиди на антиоксиданти.
Плодовете са важна част от нашето меню през пролетта. Консумацията им е важна, за да обогатим с витамини и минерали нашето тяло, както и да стимулираме имунната ни система.Бананите са богати на калий и на естествени въглехидрати, дават много енергия, а и укрепват стомашната стена срещу киселини. Към тази група се отнасят и сушените сливи, боровинките, стафидите. С ядките в менюто ни, организмът си набавя протеини, полезни мазнини, витамин В и селен и носят позитивен ефект върху настроението и чувството за удовлетвореност.
Плодовете и зеленчуците трябва да са задължителна част от ежедневното пролетно меню. Наистина, през пролетта те не са толкова богати на витамини, колкото са летните и есенните плодове и зеленчуци, но за сметка на това съдържат много фибри, които подпомагат извеждането от организма на шлаките и токсините. Препоръчително е да се ядат плодовете на гладно, половин час преди хранене. Медът, орехите и смокините са признати за най-добрата храна за мозъка. Към менюто може да добавим също сусамът, който съдържа витамин С, протеини и калций. Така нар.”пасти” са отличен източник на протеини и сложни въглехидрати, които освобождават енергията си бавно и засищат за дълго,а така също съдържат и аминокиселини, спомагащи производството на ендорфини. Разнообразното хранене и добрият баланс през пролетта, в комбинация с повишена двигателна активност ще се пребори с отрицателните емоции и депресията, през този период от годината. Здравословното хранене не изисква да сте гурме-готвач и да приготвяте сложни ястия всеки ден. Няма нищо лошо в това да приготвите боб, задушени зеленчуци, прясна салата или просто да направите нещо бързо и лесно за закуска.