Есента е вече факт - време е да повишим имунитета си за по-добро здраве през студените дни
С настъпването на есена необходимо е да обърнете особено внимание на начина си на хранене, с повишаване на имунните сили на организма си.Честите и големи температурни амплитуди са предпоставка за чести боледувания. Ето защо когато имате здрава и добра имунна система, организмът по-лесно се бори с възникналите неразположения. Балансираното хранане изгражда добър имунитет. Ако спазвате строги диети, заети сте и нямате време да се храните редовно или често консумирате полуфабрикати, има голяма вероятност да не ви достигат важни питателни вещества, необходими за поддържането на здрава имунна система. Според последните научни изследвания, дори недостигът на едно полезно хранително вещество в организма, може да доведе до отслабване на имунната система.
Есента е сезонът, през който има изобилие от свежи плодове и зеленчуци- важен източник на така необходимите витамини и антиоксиданти за организма. Антиоксидантите, особено, витамините А, С и Е защитават организма от свободните радикали – потенциално вредни вещества, които се намират в организма и могат да увредят здравите клетки. Специалистите смятат, че консумацията на плодове и зеленчуци, увеличава количеството антиоксиданти, които разрушават свободните радикали, преди те да са нанесли вреда на организма.
Важен е изборът на свежо месо и месни продукти в нашето ежедневно меню. Месото е отличен източник на протеини, витамини и минерали, и е важен компонент на здравословното хранене.Препоръчва се консумацията на видове месо без тлъстини, приготвени чрез варене, задушаване или печене. За предпочитане е да се избягва пърженето, като начин на обработка на месото за консумация, особено за деца, подрастващи и хора в напреднала възраст.
Препоръчва се консумация на храни богати на цинк. Цинкът играе важна роля при обмяната на веществата. Източници на този минерал са морските продукти, месото, орехите, яйцата, кашкавалът и зърнените храни.
Препоръчва се обогатяване на ежедневното ни меню с така полезните пробиотици. Пробиотичните бактерии, играят важна роля при храносмилането, помагат за поддържането на здрава имунна система и блокират развитието на патогенни микроорганизми в стомаха. Богати на пробиотици храни са лук, чесън, артишок, банани и кисело мляко, съдържащо живи стартерни култури.
От зеленчуците особено внимание трябва да се обърне на броколите. Съдържа огромни количества питателни вещества, известен със своите антиракови свойства. Освен броколи, за укрепване на имунната система могат да се консумират моркови и сладки картофи, които са богати източници на антиоксиданти и бета-каротин.
Микроелементът селен, особено важен за забавяне процесите на стареене, мощен антиоксидант, способен да блокира атаките на свободните радикали. Да се консумира в умерени количества! Най-добрите източници на селен са бразилският орех, морските продукти и пълнозърнестите храни.
Флавоноидите укрепват имунната система и възпрепятстват образуването на отоци. Мощни флавоноиди са: кверцетин, съдържащ се в жълтия и червения лук, броколи и италианската жълта тиква, ликопен, съдържащ се в доматите и елагова киселина, чийто източник е гръцкият орех.