Тиквата - един от най-ярките символи на златната есен. Отличава се с богат витаминен и минерален състав.
С настъпването на есента, гората се покрива с пъстроцветен „килим”от листа, а плодовете постепенно започват да изчезват от трапезата ни. Някои от тях се опитваме да съхраним на компоти и сладка. Други като гроздето и ябълките се запазват за по-дълго в прясно състояние при специални условия .Единствено тиквата – царицата на златната есен, благодарение на дебелата си кора, не губи и частица от ценните си витамини и минерали. Тиквата е изключително полезна за консумация, тъй като съдържа всички витамини от групите В, С, Е, РР и Т, които се срещат рядко, а ускоряват метаболизма.
Оранжевият цвят на плода се дължи на голямото количество каротин (провитамин А), който в някои сортове надвишава дори този в морковите. Затова само от 100-120 гр. тиква можете да си набавите необходимата дневна доза от витамина. Растителния каротин освен, че е силен антиоксидант, придава и много приятен тен на кожата, особено през зимата, когато тя лесно повяхва от студа. Витамините от група В (В1, В2, PP) и витамин Е също отговарят за здравето и красотата на кожата, ноктите и косата ни. Високото съдържание на витамин С в тиквата укрепва имунната система и пази от вирусни заболявания.
Тиквата съдържа и някои много рядко срещани в растителната храна витамини – К, който отговаря за правилното съсирване на кръвта и D, който ни е изключително необходим през зимните месеци, когато дните са къси и мрачни, и трудно можем да си го набавим от слънчевата светлина.
Тиквата е и истински склад за минерали. Благодарение на ниското съдържание на натрий и високото на калий, тя е най-добрият естествен диуретик, който премахва оттоците при бъбречни и сърдечно-съдови заболявания. Фосфорът и магнезият пък подобряват паметта и дейността на нервната система. Освен това тиквата е богат източник на желязо, каквото е и месото , което я прави ценен храните лен продукт. Калцият в нея се усвоява много по-ефективно от този в млечните продукти. За какво е полезна тиквата:
• Тиквата е подходяща и за профилактика на остеропорозата.
• Подобряват работата на нервната система, заради високото съдържание на витамини от групата В.
• Тиквата се препоръчва за профилактика на очни заболявания, тъй като съдържа пет пъти повече бетакаротин от морковите, който го прави особено подходящ за хора със зрителни увреждания или такива, които често работят с компютри.
• Тиквата спокойно може да се използва и за редукция на тегло.
• Бетакаротенът, който е провитамин А подобрява тургора на кожата и забавя стареенето.
Освен, че има изключителни качества, тиквата е и много вкусна – печена, в сладкиш или на крем-супа. Когато я приготвяте, не изхвърляйте семките. Те са едни от най-богатите източници на белтъчини (33 гр. на 100). За сравнение различните видове месо съдържат между 20 и 25 гр. белтъчини, рибата 17-22 гр., бобовите храни 20-26 гр., а пшеничният зародиш 28 гр. Консумирани в сурово състояние семките подобряват паметта и дейността на бъбреците, а при мъжете поддържат здравето на простата.
Тиквата е позната още от дълбока древност .В Древна Гърция издълбаната и изчистена тиква се е използвала като съд за пиене. В Китай навремето тиквите са били издълбавани, пълнени с монети и поставяни в предната част на къщата, за да привличат като талисмани богатството в дома. А в Древен Китай на младоженците се подарявала тиква като пожелание за плодовитост. Тиквите са били използвани за прогонването на злите духове в Тайланд и Камбоджа. Тя е основен атрибут и на мистичния празник Хелоуин в САЩ и Западна Европа.