Изборът на подходящата подправка за свинско месо е гаранция за добър вкус и аромат на приготвеното ястие.
За българската традиционна кухня свинското месо може да се посочи като едно от най-предпочитаните. Има изобилие от рецепти за неговото приготвяне по много различни начини. Но освен техниката на приготвяне, от голямо значиение е и подготовката на месото и избора на подправките. Мариноването и овкусяването с подходящите подправки ви гарантират отличен резултат. Добавянето на подправки – сухи или пресни е един от най-добрите и здравословни начини за подчертаване вкуса на храната. За предпочитане е сухите подправки да се стрят добре и да се добавят към ястието в последните 30 минути на готвенето. Зелените подправки трябва да се нарежат на ситно и да се добавят към ястието със свинско месо, непосредствено преди да го свалите от огъня, за да се запази свежият аромат на съответната подправка.
Сред най-подходящите подправки за свинско са:
Черен пипер – той е един от най-често ползваните при приготвянето на всякаква храна. Що се касае за свинското месо, може да го добавяте спокойно при различните типове термична обработка. При консервиране на месото се ползва черен пипер на зърна, докато при приготвянето на храна – по-често смленият.
Червен пипер – сладкият му вариант помага да се „отнеме” от миризмата и усещането на свинската мазнина.
Чесън – той може да бъде ситно нарязан и добавен към месото приготвяно във фурна, гювеч или варено. Стритият чесън на паста е отлична съставка за марината на меса за скара. За да направите пастата по-гладка, към нарязаният чесън се добавя малко сол. Така скилидките няма да се разхвърчат из кухненския плот, докато ги счуквате в хаванчето. След това вземете предвид добавеното количество сол, когато овкусявате гозбата.
Дафинов лист – с тази подправка трябва да бъдете много внимателни, защото добавянето на прекалено количество от нея може да съсипе цялата гозба. Идеална е при приготвянето на свинско месо в гювеч или винен кебап. Достатъчно е да добавите 1-2 листчета от ароматната подправка да покъкри на слаб огън.
Кориандър – една не много популярна подправка при готвенето на свинско месо. Отлично е при готвенето на мляно месо /свинска кайма/, задушено свинско или свинско в гювеч.
Бахар – тъй като тази подправка има много силна специфична миризма, трябва да бъдете много внимателни, когато я използвате. Отлична е за приготвянето на джолан, супа със свинско или печено месо.
Целина/кервиз/ – може да се ползват всичките й части както грудката, така и листата. Подходящо е при приготвянето на яхнии със свинско месо или супи. Целината може да бъде съхранявана във фризер. Просто е нужно да нарежете на ситно, предварително почистената грудка. Листата се замразяват по същия начин – измити, нарязани на ситно и прибрани в кутия за съхранение.
Джинджифил – пресният джинджифил има много силно изразен вкус и аромат, отколкото изсушеният. Използва се много често в японската кухня. Може да приготвите пържено свинско със сос от характерните соев сос, алкохол и сусамово масло и чесън. Нарязаното свинско месо на хапки се маринова за половин час в нея и след това всичко се изсипва в сгорещена мазнина – зехтин за готвене, заедно с маринатата. Приготвя се до готовност на месото, а соса се сгъстява.
За овкусяване на свинско може да прибавите от зелените подправки магданоз, копър или друга подправка. Дали ще изберете сухи или зелени подправки за приготвяне на вкусно свинско е въпрос и на личните ви вкусови качества и предпочитания.Важното е да ви допада на вкус, така приготвеното ястие.