Великден в България и по света – традициите и обичаите, които събират семействата
Великден или Възкресение Христово е един от най-светлите църковни празници в световен план. Събирането около великденската трапеза на роднини, близки и приятели е сред най-обичаните празнични моменти за всяко семейство. Любопитно е да проследим какви са кулинарните традиции и обичаи в подготовката за празника и в другите европейски страни. Единствено задължителни навсякъде, разбира се, са яйцата.
Великден у нас започва с пролетното почистване, за да е всичко за празника подредено и домът да е готов за посрещането на гости. Традицията повелява на празника да сме в нова премяна. Яйцата се боядисват още на Велики четвъртък, но може и в събота. Първото яйце задължително се боядисва в червено. То символизира Христовата кръв, пролята на Кръста. Най-възрастната жена в къщата натърква с него бузите и челата на децата, за да са здрави и засмени през цялата година.
Другият главен компонент на празничната трапеза е ароматно приготвеното агнешко месо и разбира се неустоимо вкусните козунаци. На Великден всички се поздравяват с “Христос Възкресе!”. “Борбата” с яйца е сред най-забавните моменти за децата, но и за големите.
При приготвянето на пълненото печено агне в различните краища на България има разнообразни рецепти, но плънката основно се състои от ориз, дреболии, подправки и спанак или лапад. В някои райони на страната се срещат рецепти със заешко и пилешко месо.За вкусно приготвеното печено агнешко, неразделна част е зелената пролетна салата, която се състои от маруля, репички, спанак, пресен лук, копър. Обичайна съставка за салатата са празничните обелени сварени Великденски яйца, които обогатяват вкуса й.
Козунаците са с най-разнообразна форма и добавки. Можете да опитате козунак със стафиди, бадеми, шоколад или съвсем натурален.
Гърците отделят заслужено място на Великденските празници. Тържествата са пищни, а празненствата започват от обяд. Първото ястие, което поднасят е овнешка или агнешка шкембе чорба със застройка от лимонов сок и яйце. Тази супа носи името магерица. Козунаците, които пекат и наричат цуреки, не се различават съществено от нашите. Украсата им понякога е съставена от боядисани яйца. Маслените курабии с форма на венец, поръсени със сусам и с аромат на ванилия, които носят името кулуракия, както и баклавата са сред традиционните десерти.
В Англия великденските яйца се донасят от Великденския заек и се оставят, за да си играят децата с тях. Задължителна част от великденската маса са сладкишите със стафиди и захаросани плодове. Те почти винаги са покрити с глазура, в която са поставени 12 марципанови топчета, символизиращи Апостолите.
Интересна част от английската трапеза са кифличките със стафди и канела. Преди да бъдат изпечени, върху тях се прави разрез под формата на кръст, който след изпичането им се запълва с пудра захар и глазура. Англичаните спазват традицията месото, което изпичат в празничните дни да е агнешко, което най-често се комбинира със зеленчуци.
Италианците са почитатели на козунаците с глазура. Техните козунаци се различават от българските по това, че съдържат извара и лимонова есенция. Традиционна вкусотия е солената великденска торта с яйца и сирене. “Colomba Pasquale” е десерт, който също е част от великденската трапеза. Приготвя се от яйца, брашно, захар, мая и масло и е покрит с глазура. Интересното при този сладкиш е, че често се поднася във формата на гълъб, който символизира Светия Дух. Приготвя се също и агнешко месо с печен артишок. Салатата, с която е придружено, е най-често от домати, чушки и маслини.
За Французите традиционното агнешко месо за Великден, което консумират е агнешка главичка. Пълнежът е от билки, черен дроб и бекон. Срещат се още традиционни ястия със сърнешко или свинско месо. Сосът от трюфели може да съпровожда всяко едно от ястията. Франция е сред страните с различни кулинарни традиции в зависимост от региона, в който се намирате. По Великден можете да хапнете дебели печени палачинки, бадемова торта със захаросан портокал или сладка корона от тесто. Боядисаните яйца традиционно се слагат в плетени кошници и са в преобладаващ червен цвят.
За Португалия традиционно ястие по Великден е тяхната кръгла сладка баница, която носи името “фолар”. Украсата й е впечатляваща, тъй като е от твърдо сварени яйца. Децата очакват великденските дни не само заради ваканцията, но и защото получават подаръци под формата на шоколадови яйца. Възрастните си подаряват бадеми – захаросани, солени и дори боядисани.
За топлата Малта са характерни великденските курабийки с най-причудливи форми на животни, коли, плодове, зеленчуци и анимационни герои. Всички тези вкусотии са дори здравословни, тъй като се правят от бадемово брашно. Курабийките се състоят от няколко блата плътно тесто слепени с шоколад.
Унгарската традиция повелява великденското агне да бъде измито с вино. То се поднася на трапезата, след изпичане заедно със зеленчуци. Като допълнение към великденското меню унгарците имат варена или пушена шунка, както и баница, която задължително е сплетена. Боядисаните яйца се отличават с наситените си цветове и рисунки.
За австрийците характерно е сутринта на първия празничен ден да приготвят кифлички, които имат изобразен върху себе си кръст. Великденските празници не могат да минат без торта “Павлова”, която е кръстена на знаменитата руска прима балерина Анна Павлова. Тортата се приготвя от целувки и е богато украсена с различни плодове – ягоди, малини, боровинки, портокал, киви и др.