Какво прави Коледа вълшебна
Коледа е един от най-обичаните христянски празници. Празнува се на 25 декември и е познат още като Рождество Христово, Бижич или Божик. На него християните честват раждането на Иисус Христос. Наименованието му идва от римските празници Календи, посветени на зимното слънцестоене. И въпреки, че тази Коледа няма да се чества с пищни празненства, на които се събират много хора, поради усложнената световна епидемиологична обстановка, свързана с разпространението на Covid -19, празникът е най-светлият за християните. Магията на Коледа отново ще завладее сърцата и душите на хората по целия свят. И точно тази магия на празника, свързана с надеждата, вярата и упованието в доброто ще разсее трудните моменти на безсилие и страх, които са завладели умовете.
Коледа е празник за децата, които с нетърпение очакват белобрадия старец да остави дълго очакваните подаръци под Коледното дръвче. Усмивките и радостта в техния поглед, и надеждата, която излъчват на безкористните им лица създават онова празнично настроение, от което имаме нужда точно сега.
Първообразът на добрия старец Дядо Коледа може да се търси в лицето на Свети Никола, живял трети – четвърти век във византийската провинция, който останал в историята като благороден, щедър, дълбоко религиозен и посветен на църквата човек.
Да се събере цялото семейство и всички заедно да участват в приготовленията за празника Рождество Христово – това прави Коледа вълшебна.
Коледната украса в дома допринася за този празничен уют, създава близост и истинско чувство на радост. Украсяването на елхата от малките деца, с герлянди и лампички е истинско забавление и радост за тях. Окачването на големите червени чорапи, който чакат да бъдат напълнени с вкусни сладки, белите фигурки изрисувани по прозорците на дома с Коледни елементи са още една предпоставка за създаването на Коледната магия.
Приготвянето на празничната трапеза е съществен момент, за да има добро настроение. Характерно за традиционната празнична трапеза у нас е, че е по-калорична, защото от едно време българинът е свикнал да приема по-тежка храна през зимните месеци (варива, тестени изделия, говеждо и свинско месо). В различните краища на страната се различават и рецептите, а на някои места традициите се смесват и масата се отрупва с всякакви кулинарни изкушения. Сега е моментът да извадите и туршиите.
Празничната трапеза на Коледа трябва да е богата, защото бележи края на коледните пости. Тук обаче се набляга на месните ястия – кебапи, пържоли, кавърми, кюфтета, характерните за българската кухня наденици, кървавици, бахур, луканка, а в някои краища приготвят и пълнено прасенце. За традиционната коледна трапеза може също да свиете сърми, но да не са постни, да изпечете тиква и да направите тиквеник. Макар баклавата да се числи към ястията от турската кухня, у нас тя е често срещан десерт за Коледа.
Всички тези моменти на близост със членовете на семейството, остават в съзнанието като весели и щастливи спомени. Тайната е единството и общата работа за постигане на празничната магия. Едно незабравимо изживяване, една рецепта за вълшебна Коледа!