Какво е Адана кебап
Развитието и формирането на съвременната турска кухня е тясно свързано с начина на живот на самите турци. Като истински номади, които в продължение на много векове се преместват в различни региони на Централна Азия в търсене на по-добри земи за живот те събирали и обогатявали своята кухня с нови продукти, и начините за приготвянето им.
В същото време те са се научили как правилно да съхраняват наличните продукти и да гарантират за целогодишната им употреба.
Историята на турската кухня започва по време на съществуването на тюркските племена, които от своя страна се развивали под влиянието на средиземноморската, иранската, арабската, индийската и балканската и кавказката кухня.
Към днешна дата са се оформили три периода на развитие:
1. Централна Азия -Тогава тюркските племена дошли в една от провинциите на Турция от Централна Азия и донесли със себе си овнешко месо, конско месо, кобилешко мляко и хляб, както и съвременен кебап - месо, пържено на шишчета, което по това време нанизвали на мечовете.
2. Формирането на суфизма- Суфиите са тези, които разпознават кухнята като свещено място и обръщат голямо внимание както на украсата на ястията, така и на сервирането на масата. По същото време живее и работи Атес Бази Вели - най-големият готвач.От тогава до днес готвачите отиват на това място, където се благославя и щипката сол, което според вярванията ще направи всички ястия, които се готвят - вкусни и здравословни.
3. Османска - Това е връх в развитието на съвременната турска кухня. Той е неразривно свързан с формирането и установяването на самата Османска империя и по-специално с годините на управлението на Мехмед II. Именно в неговия дворец се е намирал огромен кухненски комплекс, разделен на 4 зони, във всяка от които се приготвяли ястия за различни слоеве на обществото. През 17 век. там са работили едновременно около 13 хиляди готвачи, всеки от които се е специализирал в приготвянето на едно единствено ястие и го правил блестящо. Всеки ден над 10 хиляди души идвали в двореца не само да вечерят, но и да получат кошница с храна като подарък в знак на особено уважение.
Кулинарната култура на едно общество винаги е неразривно свързана с начина на живот на хората. Националната кухня отразява непременно традициите и обичаите. Кулинарните предпочитания се развиват и променят заедно с развитието на обществото. Затова не е изненадващо, че съвременната турска кухня, която е попила и съхранила най-доброто в себе си през вековете на съществуването на различни цивилизации на турска земя, днес е в състояние да ни изненада и с гурме специалитети. Съвременната турска кухня може да се счита за част от Средиземноморска кухня .
Адана кебапът е емблематично ястие от турската кухня и е добре известно на всички. Ястието е много вкусно и лесно за приготвяне. Задължителното условие е да бъде приготвено от телешка или агнешка кайма. Леко подлютен, ароматен и сочен, адана кебапът се приготвя с продукти, които може да се намерят лесно.
Характерно за него са плоските метални шишове, които се ползват при оформянето и при нагряване помагат кебапът да се изпече отвътре, но може да се ползват и дървени шишове.
Агнешкото предимно се консумира по Великден и Гергьовден, печено или сготвено, но най-общо казано си остава „сезонно“. Затова тази рецепта е чудесен начин да разнообразим менюто на семейството.Името идва от град Адана в Турция, откъдето се смята, че произхожда и традиционно се приготвя от ситно накълцано (на кайма) агнешко месо, набодено на шиш и изпечено върху въглища.
В различните градове и региони кебапът бива различно подправен и овкусен, но ситно накълцаното агнешко е задължителен елемент. Някои исторически направления включват ограничение на вида агнешко, вида и формата на ножа, който се използва за нарязването му, че дори и точните размери на шишовете, които са нужни за приготвянето му.
В днешни времена всички тези особености са сведени до минимум и месото обикновено се закупува от най – близкия месарски магазин.Изборът на шиш се свежда до това дали да е метален или дървен и единствено има различни вариации на това колко подправен да бъде кебапът, според вкусовите предпочитания.
Добавянето на малко вода към сместа помага на месото да се придържа по-добре към шишовете, което може да се окаже не лесна задача понякога.За улеснение най – добре е да се оформи месото първо на топки, а после да се прикрепи към шиша. Готовите кебапи се сервират върху топла плоча и за гарнитура се използват: печени домати, зелени или червени чушки, нарязан лук и магданоз. По-малко традиционно, но също толкова вкусно е сервирането им върху канапе от варен ориз или кус-кус.
Необходими продукти:
• 500 грама агнешка кайма
• 1 малка глава лук, обелен и накълцан на ситно
• 4 скилидки чесън, обелени и нарязани
• 1 ½ чаени лъжици смлян кимион
• 1 ½ чаени лъжици смляна смрадлика
• ½ чаена лъжичка сол
• ¼ чаена лъжичка смлян черен пипер
• ¼ чаена лъжичка лют червен пипер (или на вкус)
• 2 супени лъжици вода (ледено студена)
• 4 метални или дървени шиша, натопени във вода
Начин на приготвяне: Комбинирайте агнешкото, лукa, чесъна, 1 чаена лъжичка кимион и смрадлика, солта, черния пипер, лютия червен пипер и ледената вода в голяма купа. Размесвайте сместа ръчно, докато се стане с лепкава консистенция и започне да залепва по страните на купата. Поставете я в хладилника за около 30 минути, за да се охлади. След това намокрете ръцете си и поставете около четвърт от агнешкото на всеки шиш. За да е по – лесно, използвайте смес от около 30 грама, с която да оформите топки и после ги разнесете по шишчето. Гриловайте оформените кебапи за по около 12 минути от всяка страна или докато се запекат добре. После смесете добре останалите половин лъжички от кимиона и смрадликата и разнесете добре по кебапите, докато се приготвят. Сервирайте ги на затоплено хлебче/питка с гарнитура от нарязан червен лук, магданоз, домати и нарязани на кубчета краставици.