Сезонното хранене има своите предимства и ползи за здравето, и околната среда
Когато избирате сезонното хранене вие консумарате питателни храни, а това има отношение и към околната среда. Отглеждането на храни извън естествения им сезон се случва, когато се създадат съответните климатични условия. Изкопаемите горива (невъзобновяема енергия) и големите количества вода, необходими за това, имат отрицателно въздействие върху околната среда.Но сезонно отгледаните култури не изискват тези ресурси, нуждаят се от много по-малко количество енергия, което носи със себе си много по-благоприятен ефект върху околната среда. Сезонното отглеждане на култури не само гарантира ароматни и питателни продукти, но позволява на околната среда да се движи и развива през своите естествени ресурси, без човешка намеса.
Ползването на естествени природни ресурси, вместо изкуствени източници, правят сезонния начин на хранене устойчив и полезен. Намаляването на хранителните отпадъци и насърчаването на дългосрочното планиране са основни цели за устойчив сезонен начин на хранене.
Вместо да консумираме едни и същи плодове и зеленчуци целогодишно, сезонното хранене насърчава разнообразната диета. Когато предпочитаме дадени продукти, наблягаме основно на тях, а така не успяваме да си набавим жизненоважни витамини и минерали. Освен това качеството и свежестта на сезонните продукти са по-добри от тези извън сезона. Тъй като търсенето на определени култури е високо през цялата година, те се модифицират, за да растат в насипно състояние и да устояват на болести, но тези модификации отнемат някои от техните основни хранителни ползи. Когато плодовете и зеленчуците се отглеждат в естествената им среда в сезона, те растат и без вредни добавки, което ги прави по-полезни и вкусни.
Сезонните растения усвояват максимално хранителните вещества от почвата, в която се отглеждат. Те поемат естествените блага на земята и слънчевата енергия. Освен това, осигуряват голямо количество фитонутриенти. Плодовете и зеленчуците, съдържащи тези растителни съставки, доказано подобряват здравословното състояние на човека, а също така намаляват риска от сърдечно-съдови заболявания, диабет, деменция, инсулт и рак.
Лято – сезонът на вкусните плодове и зеленчуци
Без съмнение лятото е раят на здравословното хранене. Това е периодът, в който има най-разнообразни плодове и зеленчуци. Освен че са полезни, те се отглеждат лесно. През лятото, почти във всеки двор ще видите узрели домати, увиващи се краставици и овощни дръвчета със сочни плодове.
През лятото е необходимо да приемате големи количества вода, минерални соли и витамини. Подходящиза това са плодовете и зеленчуците с по-високо съдържание на вода. Освен динята, такива са пъпешите, прасковите и кайсиите. Сливите, смокините, боровинките, малините и къпините чудесно допълват цветното лятно меню. Типичните летни зеленчуците са доматите и краставиците, младите бобови растения, морковите и тиквичките, пресните магданоз, копър и целина.
През лятото обикновено ни се хапва нещо леко, но същевременно вкусно и засищащо. Как можем най-подходящо да съчетаем пресните плодове и зеленчуци в менюто си и да се насладим на богатия им вкус?
Всяко меню започва със салати, а през летния сезон те трябва да са леки и свежи, с богат вкус. Летните листни салати от рукола, бейби спанак, ядливи цветя, айсберг, марула чудесно се съчетават с други сезонни зеленчуци като краставици, домати, тиквички, чушки, патладжан. Към тях може да добавите различни сирена и дресингите със зехтин и сок от цитрусови плодове.
Разнообразието от сезонни зеленчуци дава възможност да ги комбинираме със свинско и телешко месо, както за приготвяне на традиционните български ястия, така също и гриловани на скара, като гарнитура към ароматно изпечените на барбекю любими месни продукти.
В редица кулинарни шедьоври при приготвяне на телешко месо за получаване на специфичния вкус и аромат на готовите ястия се използват редица сезонни плодове, узрели през лятото, като смокини, праскови, боровинки, малини, къпини, с неповторим вкус, аромат, богати на витамини и минерали, необходими за здрав дух в здраво тяло.