Как да преминем от летните рецепти към рецептите с месо, есенни плодове и зеленчуци
Летните ястия и есенните рецепти имат много общи неща.След като лятото свърши много хора са склонни да мислят, че с яденето на пресни зеленчуци също се е свършило, но есенните зеленчуци могат да се използват отлично в много основни ястия и пресни салати, подходящи както за възрастни, така и за децата. Есента е богата на плодове и зеленчуци, които освен че са много вкусни, са и изключително полезни за здравето по време на смяната на сезоните. За да се чувствате добре през есента и да повишите имунната защита на организма си за зимата, е добре да наблегнете на есенните здравословните продукти от природата:
Ябълки - Този плод доставя на организма витамин С и много полезни фибри. Разтворимите и неразтворимите фибри на ябълките помагат за правилното храносмилане и за поддържане на нормалните стойности на холестерола. Разнообразието от сортове ябълки дава право на избор, както за директна консумация , така и като съставна част от кулинарни рецепти за основни ястия с месо и десерти.
Смокини - Смокините са нискокалорични и много полезни. Те съдържат много калий, който е необходим за здравето на сърцето, бъбреците и функцията на мускулите. Богати са на антиоксиданти. Смокините са предпочитан плод в много кулинарни рецепти при приготвяне на телешко месо, а също и за десерти.
Круши - Този фин и сладък плод доставя на организма също толкова витамин С и фибри, колкото и ябълките. Освен това крушите съдържат и антиоксидантния минерал мед. Заради тяхната сочност и масленост те са идеална добавка към салати и зърнени каши.
Тиква - Наситеният оранжев цвят на тиквата подсказва, съдържание на много полезни хранителни вещества - изобилие на витамин А под формата на бетакаротин. Той е полезен за доброто зрение, засилва имунната система и предпазва организма от свободните радикали. Тиквата съдържа калий, който регулира работата на бъбреците, сърцето, мускулите и нервите; фибри, които понижават холестерола, нормализират дейността на стомашния тракт и нивото на кръвната захар.
Есента като цяло е благодатно време от годината. Тиквата е лидер по разнообразие на кулинарна обработка, използва се за приготвяне на много ястия за здраве.
Чушки - До края на октомври има голямо изобилие от различни сортове чушки. Чушките придават много приятен сладък привкус на храната. Те са основен източник на витамин C и богато съдържание на антиоксиданти. Чушките може да се прибавят към салати, да се готвят с крехко месо или да се задушават заедно с други зеленчуци.
Цвекло - Цвеклото съдържа малко калории, натурална захар и изобилства от витамин В. В него има много фолиати и една разновидност на витамин В, която е жизнено важна за правилния растеж на клетките, особено по време на бременност. Цвеклото съдържа и още два витамина от В група: бетацианин /betacyanin/ - пигмент, който е мощен антиоксидант, и бетаин / betaine / - вещество, което предпазва сърцето.
Пащърнак - Пащърнакът е типичен есенен зеленчук. Той изглежда като безцветен морков, но съдържа много повече полезния за сърцето калий и фолиати от морковите. Фолиатите са необходими за растежа на здрави клетки. Пащернакът съдържа наполовина по-малко протеини и витамин С от картофите, но за сметка на това е много богат на фибри.
Сладки картофи Този сорт картофи съдържа повече желязо и е добър източник на витамини А и В6 (полезен за сърцето).
Изобилието на разноцветни есенни зеленчуци и плодове ни дава възможност за пълноценно в готвене. Наблегнете на тиквените специалитети - печена тиква с подправки, тиквени супи, пълнена тиква с плънка по ваш избор. Освен че са вкусни, тиквените изкушения са и много полезни, защото зареждат организма с важни хранителни вещества.
Салатите определено са нещо, което все още може да подготвите за децата си, за училище. От есенните зеленчуци изберете броколи, моркови, целина и цвекло. Сварете ги във вода или ги задушете. Зеленчуци за гарнитура са още една добра идея, при условие, че също така добавите прясно сготвено месо.
Предложете сурови растителни корени, ако вашите деца ги харесват. „Сладко“ е ключовата дума Децата обичат сладки храни, а с настъпването на есента, повечето зеленчуци стават сладки. Точно както в случая с овощните дървета, зеленчуците използват своите корени, за да складират различни вещества, които са полезни. Повечето от тях са протеини, минерали и витамини, но съдържат и въглехидрати и мастни киселини. Освен тези съставки, сладките вещества (под формата на глюкоза и фруктоза) имат все по-голямо присъствие в зеленчуците с напредването на есента. Добавете подправки, които обикновено се използват за сладки храни (кардамон, индийско орехче, кимион) към ястията и вашите деца със сигурност ще ги предпочитат за училище.