Защо джоланът е предпочитана месна разфасовка за готвене, а желираният свински джолан е истински деликатес
Джоланчетата, били те свински или телешки са предпочитани продукти за готвене, особено в зимните месеци. Изискват много любов и търпение, приготвят се бавно, но затова пък имат несравним вкус.
Сега няма да говорим за калории и холестерол, но ще напомним, че приготвеното месо става крехко и сочно и се състои се главно от мускули и съединителна тъкан, без тлъстини. На витрината в магазина може да избираме между предни и задни джолани. Задните са по-месести, затова се предпочитат за печене, а предните – за супи, бульони и задушени ястия. Най-подходящата гарнитура за джолана е киселото зеле, но може да се приготви с картофи и други зеленчуци. По желание се подправя със счукан чесън с оцет и лют червен пипер.
Предлагаме няколко от по-известните рецепти за приготвяне на джолан :
Супа от джолан
Необходими продукти: 500 г джолан (свински или телешки) без кост или 700 г с кост
2 скилидки чесън
2 ч. ч. прясно мляко
100 г масло
2 с. л. червен пипер
10 зрънца черен пипер
сол счукан чесън, оцет, лют червен пипер – смесени
Начин на приготвяне: Варим джолана в подсолена вода заедно със зрънцата черен пипер за около час и половина (или докато месото се отдели от костта). Нарязваме месото на много ситно, връщаме го в бульона, в който е вряло, и добавяме двете цели скилидки чесън и прясното мляко. Оставяме да поври на слаб огън 15-20 минути. Междувременно разтапяме маслото и добавяме към него червения пипер. Поднасяме супата гореща, гарнирана с няколко лъжици масло с червен пипер. По желание се добавя оцет с няколко скилидки скълцан чесън и лют червен пипер, както при шкембе чорба.
Маринован шпикован свински джолан
Необходими продукти: 1 свински джолан около 1-1,5 кг
1-2 моркова
1 глава лук
1 глава чесън
1-2 картофа
дафинов лист
зърна черен пипер
сол
копър
кориандър
магданоз
За маринатата: 1/2 ч.ч. лимонов сок 1/2 ч.ч. соев сос 2 с. л. горчица 1 с. л. сол 1 с. л. мед
Сложете джолана в тенджера, залейте с вода и поставете върху котлона да заври. Отстранете образувалата се пяна, затворете съда с капак и нека джоланът се вари 80 минути на тих огън. След това в бульона прибавете целите моркови, картофи, лук, глава чесън, зелените подправки и оставете на котлона за още 40 минути под капак на бавен огън. Тогава подправете със сол на вкус, сложете зърната черен пипер и дафиновия лист. Оставете джолана да се вари още 15-20 минути, през това време загрейте фурната и направете маринатата. Смесете лимоновия сок със соевия сос, добавете горчицата, меда и солта. Разбъркайте.
Извадете джолана от бульона, намажете с ароматната комбинация от всички страни. Чесъна може да добавите в маринатата или да шпиковате джолана с него. Изчакайте 15-20 минути, за да поеме месото ароматите и вкусовете на подправките, след това увийте във фолио, което пробийте на няколко места, и сложете в тава. Печете ястието в продължение на час при 200 градуса.
Пълнен джолан с кайма, кисело зеле и сушени сини сливи
Необходими продукти: 1 свински джолан
малко кайма смес (според големината на джолана)
лук
кисело зеле
сол и черен пипер
червен пипер
магданоз
сушени сини сливи
малко червено ликьорно вино (Мадейра)
олио
Начин на приготвяне: Сложете каймата в удобен съд. Към нея прибавете нарязаните лук и кисело зеле, подправете със сол и смлян черен пипер на вкус. Добавете магданоза, нарязаните сини сливи и разбъркайте всичко. Измийте и почистете джолана. Отстранете костта, като разрежете месото. Той трябва да заприлича на разтворена книга. Овкусете го отвътре със сол, черен и червен пипер. Отгоре разпределете слой от каймата, навийте и завържете с дебел конец. Направете сос от виното (може да използвате портокалов сок или просто вода), към което добавете олио, сол, червен и черен пипер на вкус. Разбъркайте, ще се получи каша. С нея намажете джолана и оставете да престои така една нощ или поне няколко часа на студено. Вариант е да използвате плик за печене. Така подготвения джолан поставете във фурната и печете на бавен огън в продължение на няколко часа до пълна готовност. Ястието става по-скоро задушено, отколкото печено. Може да се поднесе и топло, и студено.
На какво се дължи желирането на месото след варене и охлаждане, и ползи за човешкото здраве
Желираното месо отдавна се е превърнало в любимо ястие, което се приготвя в делнични дни и на празнична трапеза. Много хора го харесват.Всъщност желираното месо е прозрачно желеобразно желе, останало след сваряване на гъст бульон. Ястието се появява за първи път през XIV век във Франция, където богатите хора могат да си позволят много богати месни супи. Първоначално френските готвачи били скептични относно вкуса на желето, но с течение на времето било измислено ястие, наречено галантин. За да се създаде, обработеното месо се усуква до желе, след което отново се изпраща в бульона и се държи на студено за известно време.
Ако говорим за химическия състав на желираното месо, то той до голяма степен зависи от продуктите, от които е приготвено. Месо се готви дълго време, за да се образува бульон, наситен с желиращи агенти. И това не е нищо повече от колаген – протеин, основният строителен материал на съединителната тъкан. С други думи, колагенът е необходим за възстановяване на клетките в нашият организъм.Той предотвратява появата на бръчки и преждевременното стареене на кожата. В процеса на продължително готвене колагенът е частично унищожен. Това ястие се счита за добро профилактично средство против ставни заболявания.
В състава му влизат: Макро и микроелементи: мед, бор, рубидий, алуминий, фосфор, ванадий, калций, флуор, сяра;
Витамини: А, В9, В12;
Основното предимство на това ястие е колагена, който е много полезен за кожата и ставите, подобрява външния вид на кожата и подвижността на ставите. Аминокиселината лизин насърчава усвояването на калций и има антивирусни свойства. Друга аминокиселина, глицинът, подобрява мозъчната функция. Освен това облекчава стреса, потиска чувството на страх и тревожност, подобрява паметта и помага за справяне с депресията. Ретинолът, друг важен компонент на желираното месо, укрепва имунната система, помага за запазване и подобряване на зрението. Отнася се до антиоксиданти, които предпазват организма от действието на свободните радикали, потискат негативното им въздействие върху организма, свързват и премахват вредните и токсични вещества от организма.
Полиненаситените мастни киселини имат положителен ефект върху функционирането на нервната система и нормализират нейното функциониране.
Телешкото желирано месо, приготвено от говеждо месо, съдържа витамин А, който е от съществено значение за поддържането на добро зрение. Протеинът, съдържащ се в такова ястие, е необходим за възстановяване на връзките и ставите. Съдържа витамини и минерали. В сравнение със свинското, телешкото има по-малко калории, но все пак е висококалорично ястие.