Месо с гъби: идеално се комбинират в кулинарни рецепти и влияят положително на здравето ни
Гъбите са самостоятелно биологично царство и не се отнасят нито към животинското, нито към растителното. Чрез процеса гниене гъбите разграждат органичните съединения до по-прости неорганични, с които се хранят зелените растения, които пък отново изграждат органични съединения и така се затваря хранителната верига. Микологията е науката, която се занимава с изучаване на гъбите, тяхната таксономия и използването на ядливите гъби, като източник на храна.
Още от древни времена хората са консумирали гъбите, заради високата им хранителна стойност. Днес с напредъка на науката са изследвани и изучени голям брой видове гъби. Заради ценните им качества и ползи за здравето, ядливите гъби се използват широко в кулинарията и много добре се комбинират в рецепти със свинско и телешко месо.
Полезни свойства на гъбите за човешкото здраве
• Основните свойства на гъбите са антибактериални и противовъзпалителни.
• Съдържат бета-глюкани, които подобряват и укрепват имунната система
• Регулират кръвното налягане
• Водят до намаляване на стреса
• Те са единственият източник на витамин В12, който не е от животински произход. Съдържат и други витамини от групата В, които повлияват положително на нервната система.
• Съдържанието на калий в някои видове гъби е по-голям от бананите.
• Гъбите са източник на витамин D
• Гъбите са източник на ценния микроелемент селен
• Те са нискокалорийни и са подходящи компонент при спазване на диети
• Регулират холестерола
Гъбите се разделят на:
- Ядливи
- Неядливи
- Отровни
Приложение на ядливите гъби в кулинарията
Гъбите не се ядат сурови, тъй като са несъвместими с организма на човека и затова трябва да преминат през термична обработка – пържене, варене или печене. В следствие на това се освобождават така полезните за здравето ни протеини, минерали и витамини, съдържащи се в тях.
Преди да започнем термичната обработка на гъбите, трябва старателно да ги измием с течаща вода. При някои по-големи видове гъби е добре да изрежете най-долната част на пънчето, тъй като е твърдо.
Когато пържите или печете гъбите, обработката трябва да става на висока температура, докато покафенеят. При термична обработка може да се приготвят както цели, така и нарязани, а също и да комбинирате различни видове гъби. При сотиране отделят вода, която трябва да се изпари до пълната готовност на гъбите.След като омекнат и станат златисти, по желание може да добавите малко червено вино. Когато виното изври наполовина, сложете сол, розмарин, магданоз, черен пипер и лук.Така ще приготвите бърз, ароматен и вкусен аламинут.
Най- традиционните рецепти, в които се добавят гъби са:гъбена яхния с месо, гъбена чорба, различни видове пица- пица с шунка и гъби,пица със свинско или пилешко филе и гъби, паста с гъби, редица основни ястия с месо и гъби, салати и аламинути/омлет с гъби, палачинки с гъби/. Препоръчваме Ви предварително да приготвите само гъбите и да ги добавите в края на готвенето на основните ястия. Така те внасят финалният щрих на ястието, чрез аромата си.
Най-популярните гъби, с които готвим в кухнята
- Бяла и кафява печурка, които се отглеждат в контролирана и стерилизирана среда. Лесно достъпни са както в супермаркета, така и на зеленчуковия пазар.
- Култивирани гъби Шийтаке
- Манатарка – една от най-разпространените диви гъби в България. Изключително ценни качества, богат аромат и вкус. Може да се съхранява в замразен вид, а по-често се изсушава, като запазва вкусовите си качества.
- Пачи крак – също е диворастяща гъба, изключително ценена и подходяща за приготвяне на различни ястия. Подходяща е за сушене и консервиране.