Кои са най-често използваните билки и подправки в кухнята за овкусяване на месо
Събирането на билки е древна традиция в България, а празникът Еньовден ги поставя в центъра на отпразнуването на лятното слънцестоене. Празникът има езически корени и първоначално се е отбелязвал на 21 юни вечерта срещу 22 сутринта, когато започва най-дългият ден в годината. Когато приемаме християнството, датата се променя на 24 юни, когато се отбелязва и рождението на Св. Йоан Кръстител.
Вярва се, че по изгрев слънце, преди още росата да се е вдигнала, лечебните свойства на всички билки са най-силни и те стават дори магически, а капчиците, с които са покрити лековитите растения, също носят здраве. Обичаят ни казва да събираме “77 билки и половина за всички болести и за болестта, що няма име”.
Билките притежават много полезни свойства и затова се прилагат както за лечение на редица болести, така и в кулинарията. Използват се свежи и изсушени за различни ястия, както с месо така и безмесни. Съчетаването на подправките е въпрос на знания и опит от готвача.
Билките или подправките както ги наричаме в кухнята, придават определен аромат, вкус и уникалност на всяко ястие, а се отразяват и на цялостното ни общо физическо състояние.
Кои са билките и подправките в кухнята на всяко българско семейство и къде намират приложение?
Характерно за българската кухня е използването на много подправки, което се определя от богатството на природните ни дадености. Ястията са пикантни, плътни, ароматни и с характерен вкус за всеки регион на България, според традициите, културата, навиците и народопсихологията за всяка област.
Подходящите подправки създават добро храносмилане
Прибавянето на подправи към ястията не само променя вкуса, но е свързано с по-доброто храносмилане и усвояване на храната. Подправките съдържат витамини, ензими и етерични масла и се използват пресни, изсушени, или в замразени състояние. Някои от тях подхождат на ястията с месо, а други на вегетарианските ястия.
Ето и най- характерните подправки :
Магданоз –най-използваната подправка в българската кухня, която се прилага в голям брой ястия. Съдържа витамин С, витамин В, калций и калии, желязо и фосфор. Плоският се използва за готвене, както пресен, така и изсушен, а къдравият обикновено за декорация. Магданозът събужда апетита, зарежда организма с енергия и придава свеж вкус на ястията За да се запази аромата си, трябва да се добави към ястията, след като са готови и отстранени от котлона.
Босилек – Използва се за салати и топли ястия. Използва се пресен или изсушен в ястия с домати и сирена, риба, супи, салати, най-вече в т.нар. Средиземноморска кухня. Добавя се при приготвянето на пица, свинско, агнешко и говеждо месо, песто Дженовезе. Босилекът се съчетава изключително добре с говеждо месо, тъй като е едновременно пиперлив, сладникав и леко ментов. Това е интересна вкусова комбинация, която може да използвате при приготвянето на по-пикантно месо.
Джоджен – Изключително характерна българска подправка със силна специфична миризма. Използва се прясна или изсушена в боб, грах, леща, картофена яхния и пържоли.
Розмарин –розмаринът намира своето приложение в домашната кухня при приготвянето на супи и сосове. Придава специфичен аромат на всички видове печено месо, супи, риба и сосове, но си подхожда също с варени или печени картофи. Чаша чай от розмарин подобрява храносмилането, тонизира, активизира умствената дейност, стимулира сърдечната дейност. Има силен и пикантен вкус, както и сладникав аромат.
Девисил – тази подправка действа диуретично и тонизиращо. Подходяща е за варива и тлъсти меса, като подчертава вкусът им. Използва се при приготвянето на супи, дивечово месо и ориз.
Чубрица – традиционна българска подправка с остър вкус и интересен аромат. Тя бива градинска и балканска, създава невероятен вкус и аромат на гозбите, а от лечебните й свойства, помага при нервен стомах. Чубрицата се добавя към варива, месо, кайма, заешко месо. Чубрицата е основните съставки натрадиционно българската шарена сол, която се приготвя от изсушена стрита чубрица, сол, сминдух и червен пипер.
Мащерка - Счита се за универсална подправка и подхожда на различни ястия с риба, свинско и телешко. Тя има силен аромат и е подходяща за ястия със зеленчуци и месо, боб, яйца, при приготвяне на дивеч, черен дроб, кайма, птици. Има антисептично действие и помага при различни възпаления по кожата.
Копър – Подходящ е за таратор, зелени салати, ястия със зеленчуци, телешко, свинско и агнешко месо. Въздейства на апетита и помага при нервно възпаление, колики и безсъние. Притежава специфичен аромат и вкус, и намира приложение за туршии и консерви.
Мента – Създава неповторим вкус на агнешкото. Добавя се към рибни, месни и зеленчукови ястия и супи, а също и в домашна лимонада или чай.
Дафинов лист – Прилага се в ястия със зеле, говеждо или дивечово месо.
Ecтpaгoн - yнивepcaлнa пoдпpaвĸa, нapeчeнa oщe тapoc cъc cпeцифичeн apoмaт, най-вече се прибавя към pибни яcтия,. Ecтpaгoнът yлecнявa дишaнeтo, yĸpeпвa cъня и нopмaлизиpa ĸиceлиннocттa нa cтoмaшния coĸ.
Гpaдинcĸи чaй( caлвия) – изпoлзвa се ĸaтo пoдпpaвĸa пpи яcтиeтo caлтимбoĸa( c тeлeшĸo, пилeшĸo мeco), paзлични cocoвe.
Белият пипер е подходящ за подправяне на телешко месо.
Когато познавате вкусовите качества на билките и подправките, може да експериментирате в приготвянето на смеси за мариноване на всякакъв вид месо, което приготвяте. Така ще въздействате най-пълноценно на вкусовите си рецептори и ще си създадете удоволствие от храненето.