Сезонът на тиквата е в България. Защо е толкова ценна и как я прилагаме в кулинарията
Произход на тиквите
Северна Америка е родината на тиквите, а историята им може да се проследи хиляди години назад. По време на пътуванията си до Америка,европейските колонизатори се натъкнали на тикви и донесли тиквените семки в Европа. С течение на времето били разработени различни сортове чрез селективно размножаване и култивиране. Различните сортове тиква се берат по различно време, но в повечето случаи най-подходящият период за тяхната беритба е от август до ноември. При правилни условия на съхранение, откъснатите тикви издържат няколко седмици.
Най-емблематичният плод през есента
Тиквата стана толкова популярна, че даже в България вече си имаме и „тиквен фестивал”, който ежегодно се празнува в гр.Севлиево, известен сред местните като Тиквенбург.
Тиквата намира широко приложение в кулинарията за направата на всякакви ястия. През последните години е модерно да се използва и за декориране на дома и обществени места през есенния период, внасяйки топлина, уют и усещане за хармония с природата.В края на месец октомври, за набиращият популярност и у нас празник Хелоуин, тиквата отново е главният герой. Издълбават се тикви под формата на призрачни и зловещи лица с поставена във вътрешността свещ.Традицията за Хелоуин гласи, че който напуска дома си в този ден, трябва да носи тиквен фенер, както и да окачи такъв пред къщата си, за да не влизат в нея зли сили. Ако все пак някоя пробие защитата, трябва да го подкупите с нещо сладко. Защо пък това да не бъде печена тиква, поръсена със захар и орехи? Всеки, който я опита, е преследван от мисли за сладкия ѝ вкус.
Как използвали тиквата в древността
Невинаги тиквата е била задължителен продукт в есенното меню. Древните гърци изчиствали семената ѝ и използвали кората като чаша за пиене. В Китай пък била талисман. Пълнели я с монети и я поставяли на входа, за да привлича богатство в дома. За много народи тиквата е символ на плодовитостта, затова и е често подарявана на младите брачни двойки. В Тайланд и Камбоджа я използвали за прогонване на зли духове.
Кои са ценните хранителни качества на тиквата
Оранжевият плод е не само наслада за небцето на всеки гастроном, но и влияе положително на здравето, тъй като съдържа ценни хранителни вещества.
Тиквата съдържа витамин К, който има съществена роля за правилното съсирване на кръвта; витамин D, особено необходим през зимните дни; витамин Т, който помага за лечение при анемия. В състава на тиквата влизат минералите: калий, калций, магнезий, желязо, мед, кобалт и фосфор, което го прави подходяща част от менюто на страдащите от бъбречни и сърдечно-съдови заболявания.
Колкото по-ярък е оранжевият цвят на тиквата, толкова по-голямо е съдържанието на витамин С и каротин, които отговарят за доброто зрение. Консумацията на тиква подобрява функциите на стомашно-чревния тракт, заради съдържанието на целулоза. Има леко слабително действие, защото съдържа пектин. Също подобрява работата на нервната система, тъй като в състава и влизат витамините В1 и В2.Чаша тиквен сок ще подсили имунната ви система, като увеличи броя на белите кръвни клетки, освен това съдържа калций, полезен за костите. Ще преборите стреса, ако към тиквения сок добавите лимонов сок и мед.
Тиквата в кулинарията
Българите често използват бялата тиква в кулинарията, наречена кестенка, която е много близка до цигулката. Тиквата е ароматна и месеста, с по-дебела и твърда кора. Подходяща е за приготвяне на крем супи. Основни ястия с тиква се приготвят рядко. Комбинацията на месо и тиква, макар и да звучи малко нетрадиционно е типична за българската национална кухня.Например кебапът поема от аромата на тиквата и това го прави още по-вкусен. Кебапът в тиква е много подходящо ястие за зимните празници и особено за Коледното меню.
Рецептите за основни ястия с тиква са много интересни, но тиквата безспорно е по- подходяща за приготвяне на вкусни десерти. Такива са: шоколадови мъфини с тиква, българският тиквеник, кекс с тиква и разбира се най-лесният десерт- тиква на пара с мед и канела.