Бъдни Вечер и Коледа: празниците, които създават добродетели, а хубавото настроение се усеща във въздуха
Бъдни Вечер и Коледа са празниците, чрез които се посяват зрънцата на добродетелите у децата, а те са бъдещето на всяко общество. Тези празници са дълбоко семейни и са душата на един народ. Те дават възможност да се свържем с българското наследство, традиция и култура. Празниците създават ритъм, чрез който децата могат да опознаят и преживеят промените в природата, сезоните, годината, седмиците, дните.
С отбелязването на празниците ние обогатяваме нашите деца, защото те са свързани с добродетели – доброта, благодарност, любов, симпатия, споделеност, искреност, уважение и др. За да подкрепим децата в израстването им и за да станат истински личности, е необходимо да изградим силен дух и ценностна система, свързани с отношението към себе си и другите, към природата и културата, изкуството и общочовешките ценности, изграждане на индивидуалност и способност за развитие, прояви на взаимопомощ и подкрепа.
Празниците са нашият ефективен начин, като родители да предадем наученото знание и традиции на бъдещите поколения, за създаване на добри навици, усещания за света и възпитаване на ценности у подрастващото общество. Това е начин да приобщим децата към българската култура.
В духа на Коледа децата трябва да са участници в подготовката за посрещане на тези светли празници, както в приготвянето на семейната трапеза и украсата в дома, така и в различните инициативи в училищата, детските градини и детски работилници в полза и помощ за децата в неравностойно положение, разбира се не без участието на родителите, които дават добрият пример за всяко дете. Така те стават участници в благородство и надежда, взаимопомощ и споделяне, вяра и търпеливост.
Бъдни Вечер
На 24 декември празнуваме Бъдни вечер. В различните краища на страната той е наричан с различни имена – Суха Коледа, Крачун, Малка Коледа, Детешка Коледа, Мали Божич, Наядка. Въпреки разнообразните наименования на празника, всички са единодушни, че в полунощ, според православната църква, в една пещера около Витлеем се е родил Иисус Христос. Тогава в небето пламнала необикновена светлина и се е явил ангел, който съобщава на намиращите се близо пастири добрата вест. Съществуват и народни вярвания, според които божата майка се замъчила на Игнажден и на Малка Коледа родила млада бога, но за това съобщила на другия ден.
На този празник им нещо повече от светещите украси, подаръците и Дядо Коледа, а именно спокойната и уютна атмосфера, които те създават.
Какви са обичаите на Бъдни Вечер
Според обичаите на Бъдни вечер огнището не трябва да изгасва, дори и да заспят домашните винаги трябвало да има някой, който да е буден, за да пази огъня. Именно той е символ на живота в дома както и на раждането на Исус Христос. Също така се вярва, че той е причина на празничната трапеза да гостуват мъртвите предци и самата Божия Майка. По бъдника се извършвали и най-различни предсказания, например ако от него излизали искри това означавало изобилие. Пепелта от бъдника също не се изхвърляла – тя се слагала в семето при засяване, в храната на животните или с нея се ограждала нивата.
Трапезата на Бъдни Вечер трябва да е тържествена, тъй като това е последният ден от четиридесетдневните коледни пости,а ястията трябва задължително да са постни, нечетен брой – 7 (колкото са дните в седмицата), 9 (колкото трае бременноста при жените) или 11.
Всяко ястие има определена символика – омесва се празнична пита с късмети, варено жито, варен боб, сарми с ориз или булгур, ошав, баница с тиква и други. На трапезата също могат да се сложат чесън, орехи, мед, кромид лук, запазени от лятото пресни плодове, вино и ракия. Обичаят повелява под масата да се разстеле слама, напомняща за Витлеемските ясли, в които е родила Дева Мария. На празничната вечерна трапеза се сяда рано, за да узреят житата и всеки трябва да опита от всички ястия на масата, за да му върви през годината. Трапезата задължително трябва да е кадена. Това се извършва от най-възрастния член на семейството, който минава и прекадява с тамян най-напред масата, след това цялата къща, двора и обора. Така според народните вярвания се прогонват злите и нечисти сили от дома.
Според традицията, след като всички са седнали никой не може да става от мястото си докато не свърши вечерята, за да лежат квачките върху яйцата и да измътят пиленца. Само най-старият член на семейството има това право, но дори той трябва да се изправя приведен, за да се превиват житата от зърно. На масата се оставя едно празно място – за мъртвите.
Най – стария човек в семейството разчупва питата и раздава на останалите членове. Първото парче се определя за Богородица и починалите, следващото за къщата, а останалите за членовете на семейството.
След края на вечерята всеки на масата трябва да си избере орех и да го разчупи, ако те останат цели и са бели и едри, човекът ще е здрав и ще му върви през годината.
В тази свята нощ се вярва, че небето в полунощ се отваря и ако в този момент си намислиш желание, то ще се сбъдне. След вечеря всички стават едновременно от масата, която не се раздига, защото се вярва, че починалите ще дойдат да си вземат от храната. Според някои както мине Бъдни вечер, такъв ще бъде и животът през следващата година.
Нашият екип Ви желае светли празници!